Jelenia Góra Logo
Młodzież podczas spotkania młodych - Akureyri 2023

Polsko-islandzkie spotkania młodych – Akureyri 2023

W dniach 26.06-01.07.2023 r. jeleniogórscy uczniowie mieli okazję porozmawiać z kolegami z Islandii, Finlandii, Szwecji, Danii i Norwegii o funkcjonowaniu młodzieżowych rad miasta, udziale młodzieży w życiu społecznym, współpracy z lokalnymi samorządami, ale także tolerancji. Młodzież uczestniczyła w warsztatach artystycznych i społecznych, w których udział wzięli politycy z krajów nordyckich, a także odwiedziła swoich islandzkich przyjaciół w ich domach. Oprócz naszego miasta partnerskiego – Akureyri – zwiedziła także okoliczne atrakcje turystyczne takie jak jezioro Myvatn czy wodospad Godafoss. Rewizyta młodzieży islandzkiej w Jeleniej Górze planowana jest na III kwartał 2023 r.


Doświadczenia uczestników wymiany

„Warsztaty teatralne były intensywne, dni pełne nauki i eksperymentowania z różnymi technikami aktorskimi. Byłem pod wrażeniem ich zaangażowania i pasji do sztuki teatralnej. Mogłem również podzielić się swoimi własnymi pomysłami i twórczymi improwizacjami, co było inspirujące. Spotkałem Duńczyków, Szwedów, Norwegów, Finów i Islandczyków. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i poznania różnych kultur. Mimo różnic językowych i zwyczajów, byliśmy w stanie znaleźć wspólne tematy i nawiązać trwałe przyjaźnie. Każdy z nich miał ciekawe historie do opowiedzenia i odmienny punkt widzenia na świat. Przejażdżka po jeziorze Mývatn była kolejnym niezapomnianym doświadczeniem. Ten obszar jest znany ze swojej unikalnej przyrody, w tym geotermalnych pól, wulkanicznych formacji skalnych i gorących źródeł. Podsumowując, wycieczka na Islandię była niezwykłym doświadczeniem. Przyroda kraju jest przepiękna, a mieszkańcy są przyjaźni i otwarci. Warsztaty teatralne pozwoliły mi rozwinąć swoje umiejętności. Aspektem podjętym podczas spotkania z młodzieżowymi radami miast z krajów nordyckich, istotnym i wartym przeniesienia na jeleniogórskie realia, jest słuchanie młodzieży.”

Kacper Baranowski

” Podczas wyjazdu na Islandię najbardziej zachwyciły mnie nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także niesamowici ludzie i ich dbałość o przyrodę. Poznanie innej kultury było niezwykłym doświadczeniem, a gościnność Islandczyków sprawiła, że czułam się jak w domu. Widoki na góry, gejzery i wodospady były absolutnie piękne i trudno było uwierzyć, że coś tak niezwykłego istnieje na naszej planecie. Jednak największym zaskoczeniem dla mnie było jak troskliwie Islandczycy dbają o swoje unikalne środowisko naturalne.  Mieliśmy okazję spotkać i nawiązać kontakt z ludźmi z różnych państw. Było to niezwykle inspirujące doświadczenie, gdyż mogłam poznać różnorodność kultur, tradycji i języków. Dzięki temu wymianie zyskałam mnóstwo nowych przyjaciół z całego świata, co było niesamowicie wartościowe.   Islandia jest jednym z najbezpieczniejszych państw na świecie co da się odczuć będąc tam. Mieszkańcy są przyjaźni i gościnni, a atmosfera na wyspie jest spokojna i bezpieczna.  To było niesamowite doświadczenie i na pewno pozostawiło we mnie trwałe wrażenie. Ekologia i ochrona środowiska: Islandia jest znana z dbałości o środowisko naturalne. Kraj ten jest liderem w wykorzystywaniu energii odnawialnej, a jego polityka skupia się na ochronie przyrody, redukcji emisji gazów cieplarnianych i promowaniu zrównoważonego rozwoju, Aktywne społeczeństwo: Islandia ma silną tradycję aktywnego społeczeństwa obywatelskiego. Islandczycy często angażują się w działalność społeczną i polityczną, zdecydowanie podniesienie poziomu tolerancji wobec społeczności LGBTQ+.”

Paulina Klimowicz

„Chyba każdy ma w głowie parę takich miejsc, obowiązkowych do odwiedzenia w swoim życiu. Wyobraźcie sobie teraz – okazuje sie, ze spełniacie swoje marzenie o wiele szybciej niż oczekiwaliście. Nikt nie odbierze mi emocji, jakie doświadczyłam gdy przede mną pojawiła sie ta właśnie możliwość wyjazdu. Gdyby ktoś, powiedział mi cztery miesiące temu, ze polecę w tym roku do kraju w którym ludzie wierzą w elfy i trolle, gdzie krajobraz jest jak nie z tego świata, a patrzenie na otaczającą naturę uzależnia – nigdy bym nie uwierzyła. Dziękuje za tydzień, w którym mogłam pozwolić sobie na spełnianie marzenia po marzeniu. Dziękuję za poznanie ludzi pełnych miłości, za 7 dni nordyckiej energii, za zabawę i za to co mogły zobaczyć moje oczy. Dziś do Polski wracam z nowym, niezapomnianym doświadczeniem. Podczas warsztatów najbardziej istotne były przemówienia na temat osób LGBT. Mówione było o tolerancji, przedstawiono nam realia nordyckich miejscowości i funkcjonowania tej społeczności. Myślę ze ten temat warto poruszać w naszym mieście.”

Julia Wdowczyk

„Atmosfera podczas pobytu była świetna. Poznałem wielu nowych ludzi, z którymi utrzymuję kontakt. Zajęcia były ciekawe i rozwijające.”

Wojciech Bulcewicz

„Wycieczka życia, pozwoliło mi to przełamać barierę językową. Zwiedziłem po prostu niesamowite miejsca i poznałem ludzi z całego świata, z którymi będę utrzymywać kontakt.”

Igor Prosół


pl_PLPolski