Zapraszamy do udziału w wycieczce terenowej w rejonie Borowego Jaru w Jeleniej Górze w towarzystwie geomorfologa!
Tematem przewodnim wycieczki będą procesy rzeźbotwórcze, w tym działalność plejstoceńskiego lądolodu i płynącej wody. Poruszone zostaną zagadnienia ochłodzeń i ociepleń klimatu oraz ich konsekwencje w morfologii terenu. Uczestnicy nauczą się interpretować mapy cieniowanego reliefu i czytać mapy geologiczne, poznają możliwości aplikacji Geoportal Mobile. Naszym przewodnikiem będzie geomorfolog z Uniwersytetu Wrocławskiego – dr hab. Marek Kasprzak.
Wycieczkę rozpocznie spotkanie z dwiema największymi rzekami Jeleniej Góry. Spojrzymy też na miasto z góry. Później spróbujemy rozwikłać genezę przełomu Bobru i sprawdzimy, co urzekło jeleniogórzan na stokach góry Siodło. Wędrujemy bez względu na warunki pogodowe, poza stanem klęski żywiołowej. Zalecamy strój terenowy, w tym obuwie nie bojące się ubrudzenia. W przypadku prognoz deszczu – polecany parasol. Prosimy o zabranie prowiantu i picia, przyda się też telefon komórkowy lub tablet z dostępem do Internetu.
Startujemy 17.09.23 r. (najbliższa niedziela) o godzinie 9:00 nad Bobrem pod estakadą Alei Jana Pawła II, od strony Castoramy: https://goo.gl/maps/JAnD67VCZZT2YQH76 Trasa jest przewidziana na ok. 4 godziny.
Wycieczka jest przeznaczona dla osób indywidualnych, jest bezpłatna dla uczestników i realizowana w ramach projektu „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu „Rozwój Lokalny”.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc proszę o zgłaszanie chęci uczestnictwa w wycieczce na adres: karolina.martini@kpnmab.pl lub telefon 514 607 295 (może być sms).