Jelenia Góra Logo

Wizyta przedstawicieli miasta Jelenia Góra w Akureyri

W dniach od 14 do 15 listopada delegacja złożona z pracowników UMJG pod przewodnictwem Pani Prezydent Renaty Kwiatek oraz przedstawicieli miejskich spółek – MZK sp. z o.o. i Term Cieplickich, wzięła udział w wizycie studyjnej w islandzkim mieście Akureyri.

Podczas wizyty kontynuowano prace grup roboczych, rozpoczęte w trakcie wizyty Islandczyków w Jeleniej Górze, która miała miejsce we wrześniu br. Podczas pobytu w Akureyri zostały omówione plany obu miast w zakresie cyfryzacji usług dla obywateli, doświadczenia i problemy obu stron związane z procesami digitalizacji.

Ponadto odwiedzono siedzibę miejskiej spółki gospodarki komunalnej, gdzie omówiono m.in. doświadczenia strony islandzkiej związane z wykorzystywaniem wód termalnych, w tym do ogrzewania geotermalnego budynków użyteczności publicznej oraz prywatnych nieruchomości.

Delegacja miała również możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem miejskiej kompostowni, w której z bioodpadów komunalnych pozyskuje sie biometan, wykorzystywany m.in. w publicznej komunikacji miejskiej, jako paliwo do autobusów.

Zapoznano się także z modelem funkcjonowania miejskich instytucji kultury, w tym centrum kultury HOF, w którym oprócz sal koncertowych, w których odbywaja się koncerty i przedstawienia teatralne, znajduje się również siedziba lokalnej szkoły muzycznej oraz studio nagraniowe.

Odbyło się także spotkanie z przedstawicielem stowarzyszenia EIMUR, wdrażającego projekty służące lepszemu wykorzystaniu zasobów w północnej części Islandii.

Prace grup roboczych w powyższych obszarach będę kontynuowane w kolejnych miesiącach.


pl_PLPolski